Rozhoduj se podle sebe

Určitě znáte situaci, že něco řešíte a nevíte, co bude nejlepší. Zkusíte obvolat 5 známých a dostane se Vám 5 různých rad. A která je ta správná? Pro jaké řešení se rozhodnout?

Buď máte po ruce člověka, který má vždy pravdu, máte to vyzkoušené a víte, že to s Vámi myslí dobře, dokonale Vás zná a nikdy se nespletl. Pak je volba jasná a máte vyhráno.

Anebo takového člověka nemáte. Zvažujete možnosti, zkoušíte různé varianty, někdy to zabere, někdy ne. Metoda pokus – omyl. A možná už jste z toho všeho unavení a říkáte si, co mám sakra udělat, aby už to dopadlo dobře? Aby se mi nevracely stále dokola ty stejné situace… Aby mě druzí konečně začali vnímat… 

Co s tím?

Řada z nás se do takových situací dostává dnes a denně. Zas a znova se točíme v těch samých kruzích. A dost často se stává, že v tom zůstaneme sami a ve stresu se utápíme ve variantách, které nefungují. Málokdo chce být nešťastný, a tak přirozeně hledáme různé cesty a často i úniky, jak z toho ven. Někteří z nás si najdou odbornou pomoc, navštíví terapeuta, psychologa, někdy dokonce přistupují k léčbě… A tak se také může stát, že v domnění, že věci řešíme, jen uvízneme v další pasti. Ať už je to užívání antidepresiv nebo opakované hledání příčin našich problémů v minulosti. Zdánlivě jsme na cestě, ale kupředu se neposouváme.

Proto je mojí cestou koučink

Kouč se ptá. Neradí. Dává Vám prostor pro Vaše myšlenky. Vy máte tu zkušenost. Vy víte, co nastane a jen vy víte, jak dané situaci předcházet. Soustředíme se na to, co ovlivnit můžeme. A ovlivnit můžeme vždy jen sebe. Naše myšlenky, slova, činy a jednání. Znovu nalézáme svou vlastní vnitřní sílu.

Když se v životě ohlížíte zpět po situacích, které nefungovaly, hledejte v nich ponaučení. Ze situací, ve kterých se vám dařilo, čerpejte inspiraci. Ale vždy se přitom zároveň dívejte dopředu. Jděte dál… 

Uvědomit si, co chci

Vím, co chci. Opravdu? Většinou to vědí děti – vlastně už od narození vědí, co chtějí, jen nám to neumí říci, tak si to prosazují brekem, řevem, vztekáním, no zkrátka všelijak. Také se s námi mohou dostávat do střetu, když chtějí něco jiného, než my. A jak to vlastně máme my dospělí?

Říkáte si o to, co chcete? 

Většina dospělých už to neříká. Ať už z jakéhokoliv strachu raději mlčí, nechávají si spoustu situací líbit a když je toho na ně moc, bouchnou. Vyletí, jak čertík z krabičky. Možná to znáte… Přitom se může zdát, že se nic tak zásadního nestalo. Zeptala jsem se jako vždy a on místo toho, aby klasicky souhlasil a udělal, co potřebuji, tak najednou vybouchne.

Většina z nás totiž neříká, co doopravdy chce, nesoustředíme se na to, v čem jsem dobří my a v čem ostatní. Často se mnohem víc soustředíme se na to, co nechceme, jsme už tak nějak zvyklí na všem hledat chyby a také dobře vidíme, co nejde ostatním.

Věřím, že kdybych se Vás teď zeptala, co ve svém životě nechcete, bude to velmi dlouhý seznam zaplněný celkem rychle. Kdybych ale chtěla seznam 21 odrážek s tím, co opravdu chcete nebo co skutečně potřebujete pro to, abyste byli v životě spokojení – bylo by to o dost pomalejší a možná byste těžko těch 21 odrážek za 10 minut napsali.

A tak si to jednoduše vyzkoušejte, sedněte si a napište si, co chcete. Co je to, co udělá Váš život příjemnějším a naplněnějším? 

P.S.: Pokud je to pro Vás těžké, můžete začít tím, co ve svém životě nechcete a pak to jen otočte 🙂 A aby Vám to šlo lépe, zkuste se zamyslet přes různé oblasti – vztahy, děti, práce, zdraví, koníčky, seberealizace, sebeláska…  i toto je součástí naší cesty za spokojeným životem.

A o tom to je

Neustálé přilévání po kapkách do pohárku trpělivosti, ale žádné odlévání – vypouštění stresových situací, psychohygiena, meditace. Nic co by nás zklidnilo a pomohlo nám alespoň kousek pohárku vypráznit, aby se tam vešly další nepříjemné situace. Dovolte si proto, se na opakující se situace podívat z jiného úhlu pohledu. 

A pokud máte chuť, můžete se na cestu ke spokojenějšímu životu vydat společně s námi

Stáhněte si videa s technikami psychohygieny, které můžete začít hned používat. Opět o něco lépe porozumíte svým pocitům a budete vědět, jak na ně. 

Tak aby Vám ve Vašem životě bylo líp a cítili jste se v něm dobře.

Categories:

Comments are closed